Abi.jpg

 

Režiser animiranih filmova, producent, profesor i direktor muzeja animacije „Casa Museu de Vilar“. Diplomirao na Fakultetu likovnih umetnosti Univerziteta u Portu „Oporto Art School“, bio je praktikant na Nacionalnom filmskom komitetu u Kanadi gde je režirao svoj prvi film.
Osnivač filmskog studija „Filmografó“,kuće animacije „Casa de Animacão” studija „Ciclope Filmes”i muzeja animacije „Casa Museu de Vilar“.
Režirao je filmove: „Oh que calma” (Kako je mirno – 1985.) „The Time of Darkness” (Vreme tame – 1987.)„The Outlaws“ (Odmetnici - 1993.) „Fado Lusitano“ – 1995. „Stowaway“(Slepi putnik – 2000.) i zajedno sa Laurom Gončaljes, Alis Žujmaraes i Danijelom Duarte ko-režirao „Our Lady of Presentation“ (Naša gospa vavedenja - 2015.)
Režirao animirane filmove poput: „The Night“ (Noć – 1999.) „Thragic Story with Happy Ending“ (Tužna priča sa srećnim krajem – 2005.) „Kali the Little Vampire“ (Mali vampir Kali – 2012.) i „Uncle Thomas Accounting for the Days“ (Ujka Tomas je odgovoran za dane – 2019.) četiri filma Režine Pesoa, „Interstices“ (Pukotine – 2001.) Marine Grasa, „Amelia & Duarte“ 2015. Alis Žujmaraes i Monike Santos, „Ride“ (Vožnja – 2017.) Pola Baša i „Altötting“ 2020. Andreasa Hikadea.
Vodio je radionice animicije u mnogim državama: Portugalija, Španija, Francuska, Italija, Izrael, Škotska, Poljska, Brazil, Meksiko, Kina, Bugarska i Grčka.
Profesor animacije na Katoličkom Univerzitetu u Portu, Umetničkoj školi u Žujmaraesu (ESAG), Univerzitetu u Algarveu, Univerzitetu umetnosti u Tajvanu, Univerzitetu umetnosti u Barseloni (BAU) i Umetničkoj školi u Bejrutu,u Lebanonu (ALBA).
Direktor Internacionalnog udruženja animiranog filma (ASIFA) od 2000. do 2002. godine i potpredsednik Radionice Internacionalnog udruženja animiranog filma od 1995. do 2002. godine.
Sada vodi muzej animacije „Casa Museu de Vilar” u okviru čega je pozorište „Emile Reynaud” i studio „Ciclope Filmes“ gde su nastali „Virgin Fandango“ Marsi Pejdž i „Mother's Faces“ (Lica majke) Režine Pesoa.
Vodi nekoliko radionica animacije za decu i mlade.

Mina.jpg

Mina Sablić Papajić je diplomirala na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu na katedri za dramaturgiju. Na Fakultetu političkih nauka, u okviru programa Studije kulture, završila je master i nastavila doktorske studije, a predmet njenog istraživanja su jugoslovenska i balkanska animacija.
Učestvovala je na više naučnih konferencija iz oblasti Studija animacije, i predstavljala programe balkanskog animiranog filma na stranim festivalima. U poslednjih šest godina deo je selektorskog i programskog tima Evropskog festivala animiranog filma Balkanima. Na Fakultetu primenjenihumetnosti u Beogradu, angažovana je kao saradnica na modulu Animacija. Kao scenaristkinja sarađivala je sa više autora i studija za animaciju.

Pobert.jpg

Robert Hinterlajtner je austrijski umetnik, kustos i medijski edukator koji se bavi medijskim obrazovanjem za mlade posebno od 2013. godine, prvenstveno kroz svoj rad na Crossing Europe Film Festivalu u Lincu i njegovom omladinskom programu YAAAS! Osnovao je program 2018. godine i vodio ga na 6 festivalskih izdanja do 2024. godine. Između ostalog, nudi filmsku edukaciju i „uradi sam“ video produkciju. Takođe je aktivan u inicijativama kao što su Omladinska bioskopska mreža i radna grupa za filmsko obrazovanje Akademije za film Austrije. Njegovi umetnički projekti su uglavnom transmedijalni i konceptualni, sa sklonošću instalacijama i kratkim filmovima. Ali trenutno radi na svom prvom dugometražnom filmu, koji govori o Augustu Vali, austrijskom autsajderskom umetniku i njegovim zabludama, koje izražava u fantastičnom svetu slika. 

dEJAN.jpg

 Dejan Dabić

Urednik filmskog programa Niškog kulturnog centra i jedan od glavnih organizatora Festivala glumačkih ostvarenja – Filmski susreti u Nišu. Objavljivao je filmske kritike u dnevnoj  štampi i periodici, pokretač je i jedan od urednika filmskog časopisa „Filaž“ iz Niša. Autor knjiga „Prohujalo (sa) etrom“ i „Nebo iznad celuloida“, koautor knjiga „Vodič kroz 40 godina Festivala glumačkih ostvarenja u Nišu“, „Vodič kroz 50 godina Festivala glumačkih ostvarenja u Nišu“ i „Na talasima animacije“, priređivač monografije “Pedeset godina Filmskog festivala u Sopotu.” Kao scenarista i reditelj, u Studiju crtanog filma 98 iz Niša, uradio je dvadesetak kratkih animiranih ostvarenja, od kojih su najpoznatija: „Krletka“ (nagrada YU ASIFA na Martovskom festivalu 2002.), „Odraz“,„Predvodnik“, „Brbljiva kornjača“, „Veština čitanja“ i „Pasje doba“. Napisao je scenario i režirao dokumentarni film „Pioniri niškog filma“ i dokumentarno-igrani film „Upoznajte Toma Laha“. Bio je član žirija na festivalima u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Grčkoj. Od 2019. godine je umetnički direktor Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma/Martovskog festivala.

Dobitnik plakete Jugoslovenske  kinoteke, diplome Udruženja filmskih umetnika Srbije i nagrade “Tori Janković” za decentralizaciju kinematografije u Srbiji.

MILEN.jpg

Milen Alempijević (1965) je pisac i publicista. Osnivač i umetnički direktor međunarodnog festivala animacije ANIMANIMA u Čačku. Autor je filmske studije Dan kada je nestao Miles Davis: džez i filmska naracija (2016) i dve zbirke eseja o animiranom filmu, Umetnost preterivanja: beleške jednog gledaoca (2014) i Poslednje skretanje za Albukerki (2022). Urednik dvobroja 183-184 časopisa Gradac (2012) posvećenog džezu. Multimedijalno predavanje Džez i animirani film Milen je predstavio je na festivalima animiranog filma u Srbiji, Sloveniji, Rumuniji, Slovačkoj, Portugalu i Španiji. Autor izložbe Strip & džez: Ritmovi prostora. Milen radi u Kulturnom centru Čačka kao urednik Filmskog programa.

 

filmfreeway

festhome